Σχετικά με το TotT

Τακτικά Μέλη

Ελένη
Κατσαρού

Καθηγήτρια Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης  και Επιστημονικά Υπεύθυνη του ΚΕΔΙΜΑ TotT
στο ΕΣΠΑ 2014-2021

Πουλοπούλου

ΕΕΠ Φιλοσοφικής Σχολής

Ιστορική Αναδρομή

Το Κέντρο Υποστήριξης Διδασκαλίας και Μάθησης στο Πανεπιστήμιο Κρήτης (ΚΕΔΙΜΑ ΤοτΤ)  αποτελεί την εξέλιξη της bottom up δράσης του ΠΚ Training of the Trainers (TotT) (2019) σε δομή ΓΡΑΔΙΜ (Γραφείο Υποστήριξης Μάθησης και Διδασκαλίας με ΦΕΚ 2020), ένταξη δραστηριοτήτων του ΓΡΑΔΙΜ σε πρόγραμμα ΕΣΠΑ Ανάπτυξης προσωπικού (2022-2023) & Ευρωπαϊκό πρόγραμμα ERASMUS+KA220 Higher Education, COALITION (2022-2025), πριν την επίσημη μετονομασία του με ΦΕΚ 2023 σε ΚΕΔΙΜΑ TotT.

Η δράση Training of the Trainers ξεκίνησε πιλοτικά ως μια bottom-up πρωτοβουλία διδασκόντων του Πανεπιστημίου Κρήτης το 2019 από τον Αντιπρύτανη Καρακάσση και την τριμελή συντονιστική επιτροπή με σκοπό την καλλιέργεια κουλτούρας ανταλλαγής καλών διδακτικών πρακτικών ανάμεσα στα μέλη ΔΕΠ, ΕΕΔΙΠ, ΕΕΠ, και ΕΤΕΠ του Πανεπιστημίου Κρήτης. Εξελίχθηκε σε Γραφείο Υποστήριξης Διδασκαλίας και Μάθησης (ΓΡΑΔΙΜ) από τον Αντιπρύτανη κ. Κοσιώρη το 2021. Μέσα σε τρία χρόνια, το ΤΟΤΤ χαίρει υποστήριξης και αναγνώρισης από τα μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας και βρίσκεται στον τέταρτο κύκλο παράλληλων δράσεων. Το 2022 χρηματοδοτήθηκε  από το πρόγραμμα ΕΣΠΑ ΚΑ 11014 “Ανάπτυξη προσωπικού” του Υπουργείου Παιδείας. Κύριοι στόχοι του προγράμματος ΕΣΠΑ είναι η βελτίωση της ποιότητας της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης στην Ελλάδα, η ανάπτυξη των ικανοτήτων του διδακτικού προσωπικού καθώς και  η διάχυση σύγχρονων παιδαγωγικών μεθόδων στην Ανώτατη Εκπαίδευση. Την ίδια χρονιά το Κέντρο εγκρίθηκε και από την Ευρωπαϊκή Ένωση μέσω του Ευρωπαϊκού ερευνητικού προγράμματος Erasmus +KA220 Higher Education (COALITION). Η πρόταση, για την ένταξη του στο πρόγραμμα, που γράφτηκε από την συντονίστρια του ΓΡΑΔΙΜ/ΤΟΤΤ, κ. Κατσαμποξάκη-Hodgetts και την κ. Ελένη Κατσαρού, Καθηγήτρια του Τμήματος Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών υποβλήθηκε με coordinator το Πανεπιστήμιο Leiden της Ολλανδίας.

Μια πιο αναλυτική ιστορική αναδρομή του Κέντρου παρουσιάζεται εδώ. Επίσης, μπορείτε να δείτε την λίστα με τις δημοσιεύσεις του ΚΕΔΙΜΑ TotT για την Ανάπτυξη της Πανεπιστημιακής Αγωγής εδώ. Οι δημοσιεύσεις αυτές έχουν γίνει από τα συνεργαζόμενα μέλη του ΚΕΔΙΜΑ σχετικά με την Ανάπτυξη της Πανεπιστημιακής Αγωγής και την βελτίωση της διδασκαλίας και μάθησης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση